Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czOlomoucký kraj Jeseník Zlatý chlum (Frývaldovská rozhledna)

Zlatý chlum - Frývaldovská rozhledna

Dominantou městečka Jeseník je mimo jiné nedaleká rozhledna na vrchu Zlatý Chlum ( 875m.n.m. ). Na tuto stejnojmennou, kamennou rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 26 metrů vedou, hned u vchodu, dva kamenné schody.

Uvnitř rozhledny je 110 dřevěných a 14 kovových schodů, které vedou na první plošinu s okny (schody se točí po směru hodinových ručiček). Dalších 22 schodů na vás čeká, budete-li se chtít pokochat finálním výhledem.

 

Ze Zlatého Chlumu je nádherný výhled (tzv. pruský výhled) od Otmuchowského a Nyského  jezera v Polsku až po Hrubý Jeseník. Krásně jsou vidět celé Rychlebské hory a Králický Sněžník.

Zajímavosti

  Rozhledna na Zlatém Chlumu je dobře viditelná již z města Jeseník.

  Byla postavena v roce 1899 Moravskoslezským sudetským horským spolkem. Stavitelem této kamenné rozhledny byl Alois Nitzsche dle návrhu Eduarda Zelenky.

  Za tři roky zde vyrostla ještě horská chata tzv. Medritzerova – pojmenovaná dle člena spolku, který byl polesným a zasloužil se o výstavbu, umožňující celoroční provoz na rozhledně.

  Zajímavostí Zlatého Chlumu byla sáňkařská dráha zbudovaná v roce 1932 stejně jako rozhledna horským spolkem. Tato dráha však postupem času také zanikla.

   

  Po 2. světové válce areál pustl a v roce 1955 Medritzerova chata vyhořela.

  V 70. letech 20. století se městský úřad v Jeseníku postaral o rekonstrukci rozhledny a o její opětovné otevření. 

  V roce 2009 nechal majitel rozhledny - TJ Spartak Mikulovice - připravit projekt na opravu stavby. Do věže totiž přes praskliny začalo zatékat, ve špatném stavu se nacházely i venkovní zděné části, ze kterých začala padat omítka i celé kusy zdiva.

  Za této situace poskytlo v roce 2011 olomoucké hejtmanství na nejnutnější opravy evropskou dotaci ve výši 700 tis. Kč. Spodní část rozhledny byla kompletně zrekonstruovaná, spáry ve vrchní části byly vylepené pryskyřicí a byl vybudován nový věnec.

  Dalších cca 500 tis. Kč na dokončení oprav (zřejmě v roce 2012 v podobě výměny oken a zbudování nového schodiště) se pokusí shromáždit majitel z vlastních zdrojů.

Výška rozhledny30 m
Nadmořská výška875 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů146
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina26 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1899

Zlatý chlum je otevřen hlavně za pěkného počasí denně od 10:00- 18:00 hodin. V  zimním období je přístupný pouze o víkendech, ale zdejší chata je v provozu po celý rok. Vstupné je 25Kč pro dospělé, 20Kč pro studenty a důchodce, 15 Kč pro děti.


Kudy na rozhlednu:

Nejhezčí trasa je po červené a modré turistické značce z Jeseníku (4,5 km s převýšením 450 metrů).

Také můžete jít z parkoviště u chaty Čertovy kameny (cca 1,5km po modré značce).

Terén: Horské kolo, Pěšky

Typ stoupání: příkré

Cesta: Pěšina

Turistická značka: červená, modrá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů