Ostrava - Nová radnice

Na nejvyšší radniční věž v ČR se ročně vyšplhá (pokud nevyužijí rychlovýtah) až 45 tisíc návštěvníků. Tato betonová stavba s prvky skla a kovu vám umožní výhled ze 73 metrů.

 

Z Nové radnice uvidíte na celou ostravskou kotlinu, kterou lemují Beskydy a Jeseníky, dále uvidíte Oderské vrchy a příhraničí Polska.

Zajímavosti

    Nová radnice je dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Jedním z hlavních důvodů vzniku Nové radnice byla příprava župního zřízení a vznik tzv. Velké Ostravy sloučením s okolními moravskými obcemi (Hrabůvka, Mariánské Hory, Nová Ves, Přívoz, Vítkovice a Zábřeh nad Odrou). Hlavním iniciátorem byl vládní komisař a pozdější starosta Jan Prokeš (podle něj je pojmenováno i náměstí před radnicí). Radnice se stavěla podle projektu dvou architektů Františka Koláře a Jana Rubého. Vedením stavby byl pověřen tehdy mladý architekt Karel Kotas. Budova s celkovými náklady 52 milionů korun byla slavnostně otevřena dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky.

    Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnosti je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm, hodinový stroj je dnes již nahrazen moderní technikou umožňující pravidelné bití hodin. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m).

     

    Od 1. července 1999 stojí na Prokešově námestí socha Ikara od pražského akademického sochaře Františka Štorka. Měří 3,5 metru a jedná se o třetí největší bronzovou plastiku v České republice. Socha, která váží asi sedm tun a stojí na žulové kašně s vodotryskem, má symbolizovat „vzestupy a pády“, kterými Ostrava prochází.

    Ikaros vyvolal řadu rozporuplných reakcí a část Ostravanů ho dodnes nepřijímá příznivě.

Výška rozhledny86 m
Nadmořská výška210 m. n. m.
Typ stavbyobjekt s rozhlednou
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina73 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1930

Ostravská věž je přístupná takto: od prosince do února denně od 9:00 - 17:00 hodin. Od března do listopadu denně od 9:00-19:00 hodin. Přímo ve věži Nové radnice sídli zaměstnanci Informačního centra, které můžete zahltit rozličnými dotazy a jsou to právě oni, kdo vám prodá vstupenky na věž. Na samotném ochozu věže jsou umístěny dva mincovní dalekohledy, kterými můžete koukat do širokého okolí. Za dobrého počasí je luxusně vidět i na vrcholek Lysé hory.

Vstupné pro dítko, studenta či důchodce stojí 40Kč. Jste-li dospělý, zaplatíte 50Kč. Děti do 3 let mají vstup zcela zdarma, děti 3-6 let za 20 Kč. Znáte-li někoho, kdo se rád dívá na Ostravu z výšky, můžete ho obdarovat věru extravagantním dárkem v podobě permanentky!

(Cena permanentky je 500 Kč pro dospělé a 400 Kč pro děti, studenty a seniory.  V ceně je 15 vstupů na Vyhlídkovou věž). Více informací najdete na http://www.ostravainfo.cz

 

Kudy na rozhlednu:

Radnice je tak dobře vidět, že ji není možné přehlédnout. Zavede vás k ní zdejší městská MHD.

Terén: Kočárek, Pěšky, Silniční kolo, Vozíčkář

Typ stoupání: rovina

Cesta: Asfaltová

Turistická značka:

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů