Minaret - Lednice

Minaret se nachází se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí Lednicko-valtického areálu. Může se pochlubit přídomkem nejstarší dochovaná rozhledna na našem území a zároveň je také jediným minaretem v Česku. Věž byla vystavěna v

maurském slohu a na její výzdobě se s největší pravděpodobností podíleli i arabští umělci. Lednický minaret má tři vyhlídkové ochozy, k tomu nejvyššímu vede 302 schodů.

 

Návštěvníkům Lednice, kteří vystoupají až na samotný vrchol, se naskytne pohled na park, Pálavu, Bílé Karpaty a dokonce na vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni.

 

Zajímavosti

  Minaret nechal v Lednicko-valtickém areálu zbudovat v letech 1797 až 1802 kníže Alois I. z Lichtenštejna, a to podle plánů významného architekta Josefa Hardmutha – vynálezce klasické tužky a zakladatele dnes dobře známé firmy KOH-I-NOOR L. & C.

  Hardtmuth. Kromě stavebně dekoračního účelu sloužil Minaret také jako vyhlídková věž. Minaret stojí na nestabilním nivním podloží, které muselo být před zahájením samotné stavby zpevněno mnoha dřevěnými piloty a trámy. Aby bylo možné tak

  vysokou věž vybudovat, bylo tu postaveno speciální spirálovité lešení. Dělníci ale údajně měli strach na tuto nezvyklou konstrukci vstupovat, proto byl prý povolán jakýsi císařský kaprál jízdního pluku, který vyjel na koni až k vrcholu – právě tento čin

  údajně obavy stavitelů rozptýlil a Minaret mohl být dokončen. První patro Minaretu tvoří osm sálů, v nichž měli dříve Lichtenštejni uloženou sbírku orientálních předmětů. Podlahy sálů kryje kamenná mozaika, stropy a stěny zdobí klikaté nápisy

  maurského rukopisu. Tyto práce patrně prováděli umělci z arabských zemí.Veřejnosti je přístupná pouze věž minaretu. Ostatní části, včetně osmi průchozích místností v patře věže, jsou nepřístupné.

   

   

   

Výška rozhledny60 m
Nadmořská výška175 m. n. m.
Typ stavbycihlová rozhledna
Počet schodů302
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina50 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1802

Minaret je otevřen od dubna do října denně (kromě pondělí) od 9:00-16:00 hodin. Od května do září je otevřendenně (kromě pondělí) od 9:00-12:00,13:00-17:00 hodin. Dítka, studenti, důchodci a invalidé zaplatí při vstupu 20Kč, dospělí 40Kč.

Více informací a aktualit naleznete na webu zámku Lednice: http://www.zamek-lednice.info

 

Kudy na rozhlednu:

Nejbližší autobusová zastávka Lednice-Zámecké náměstí (cca 2,2 km), nejbližší vlaková zastávka Lednice (cca 3 km); od lednického zámku se lze nechat k Minaretu dopravit na lodičkách po řece Dyji.

Pojedete-li autem, můžete zaparkovat dvoře lednického zámku nebo na Zámeckém námestí v Lednici.

 

 
 

 

Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: rovina

Cesta: Zpevněná

Turistická značka:

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů