Malý Chlum

"Největší posed Boskovicka" se jmenuje Malý Chlum, který se tyčí na stejnojmenném vrchu. Je to celodřevěná rozhledna s dvěma vyhlídkovými plošinami (horní plošina 7m), na které musíte vyšplhat (jako kamzík) po dřevěném žebříku.

To, že je Malý Chlum "malým mužem s velkou duší", dokazuje jedinečný rozhled po širokém okolí Malé Hané, který si z něj budete moci vychutnat.

 

Budtete-li mít dobré pomínky, z Malého Chlumu uvídíte Praděd v Jeseníkách, Králický Sněžník a Orlické hory. Z okolí dobře uvidíte Skalici nad Svitavou, Doubravici nad Svitavou, část Boskovic s hradem, Blansko, Černou Horu, Lysice či Drnovice.

Vidět jsou též okolní rozhledny u Čebína, Babylon u Kozárova, Burianovu rozhledna u Rudky a Podvrší u Veselice.

Zajímavosti

    Tato dřevěná rozhledna byla postavena v červenci roku 2005 tesařem Janem Opatřilem z Doubravice nad Svitavou. Iniciátorem a sponzorem stavby byl Svazek obcí Svitava a Jihomoravský kraj. Rozhledna vyšla celkem na 320.000 Kč a je vkusně doplněna

    stylovými lavičkami a držáky na kola. Žertem se o ní říká, že je to největší posed v republice, ale to nic nemění na faktu, že výhled je tu skutečně nádherný a to kruhový, ničím nerušený ani nestíněný v plném rozsahu 360°.

    Proto se Malému Chlumu nepošklebujte  :)!

Výška rozhledny9 m
Nadmořská výška488 m. n. m.
Typ stavbydřevěná krytá věž
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina6 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik2005

Malý Chlum je přístupný po celý rok a vstup je volný.

 

Kudy na rozhlednu:

Trasa začíná v Doubravici nad Svitavou u zastávky ČD. Odtud budete pokračovat po červené turistické značce až do obce Obora. Odtud budete pokračovat do místní části Huťi sv. Antonie (jedete-li autem, tady můžete zaparkovat) a z ní až k výraznému

rozcestí Pod Malým Chlumem. Odtud pak červeně značenou odbočkou vystoupáte na vrchol k rozhledně. Délka trasy je 4,5 km, převýšení 190 metrů.

Druhou variantou je vystoupit na autobusové zastávce "Lysice, Perná", kam se z Brna dostanete snadno, protože zastávka je na hlavním tahu z Brna na Svitavy a zastavují zde (na znamení!) autobusy také směrem na Boskovice nebo Velké Opatovice.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: příkré

Cesta: Zpevněná

Turistická značka: červená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů