Hladnov

Vodárna na Hladnově ve Slezské Ostravě byla postavena v letech 1908–1909 podle projektu Jaroslava Volence. Stavbu provedla místní firma E. Vojtek a K. Rossmann. Vodárenskou věž s hasičskou zbrojnicí pojal ve formě oktogonu, k němuž se pojí hranolová věž se schodištěm a rozhlednou. Nádrže se nacházely v suterénu a v nejvyšším patře. Vnější plášť pojednal v duchu geometrické secese, jen schodiště a vrchol věže, sloužící jako rozhledna, byly řešeny náročněji. Dobové tvarosloví se projevilo i v oplocení a především ve vnějším dvojramenném schodišti.

Dřívější krásný výhled na okolí Ostravy z výšky 16-ti metrů, je dnes již pouhou vzpomínkou.

Zajímavosti

  Secesní budova vodárny na Hladnově ve Slezské Ostravě byla postavena v letech 1908-1909 firmou Kress podle návrhu Ing. Jaroslava Valence. projekt víceúčelového objekru zahrnoval zemní a věžový vodojem s nádržemi o celkové kapacitě 500 metrů

  krichlových, hasičskou zbrojnici a čtyřbokou věž s dřevěnou nástavbou se dvěma vyhlídkovými prostory. Nižší terasa byla prosklaná a nad vyšším otev řeným ochozem se zvedala ještě ozdobná vížka.

  od počátku byla rozhledna přístupná veřejnosti a pečoval o ni místní Spolek abstinentů a I. skupina ostravských skautů. U paty věže byla původně kašna s reliéfem ženy (Žena nad pramenem) od Vojtěcha Suchardy. Ve 20. letech byla rozhledna

  uzavřena. Schodiště poršlo rekonstrukcí a chátrající dřevěná část byla nahrazena zděnou nástavbou. Zásluhou abstinentů a skautů byla věž 10. května 1925 opět otevřena veřejnosti.

  V letech 1970-1973 byla vodárna přestavěna na vyhlídkovou restauraci (sauna a restaurace Panorama) .V 90.letech byl objekt uzavřen a koncem 90. let začala jeho oprava. Ta však nebyla dokončena a tato krásná budova je dosud uzavřena.

  Na základě staršího návrhu byla věž teprve v roce 1992 prohlášena kulturní památkou. Šlo však již o soukromý objekt. Tehdejší majitel z objektu odvezl veškeré vybavení a restauraci uzavřel. Dnešní majitel využívá stavbu pro umístění antén pro potřeby telekomunikací a šíření internetu. Snaha o nevhodné přestavby (např. proražení dalších okenních otvorů, vybudování masivního anténového nástavce na věži a prolomení nového vstupu v místech, kde se nalézá torzo Suchardovy kašny a dvojramenného schodiště) byla pozastavena na dobu neurčitou. V současné době ztratila stavba i svou funkci vyhlídky, neboť v jeho těsném sousedství vzniká sedmi patrový bytový komplex a vodárenská věž tak definitivně zmizela z panorama Slezské Ostravy.

Výška rozhledny16 m
Nadmořská výška250 m. n. m.
Typ stavbyobjekt s rozhlednou
Přístupnemožný (rozhledna je nepřístupná, obvykle kvůli špatnému technickému stavu nebo soukromému vlastnictví)
Existencestojí
Vznik1909

Tato krásná secesní budova je již léta zavřená a nepřístupná.

Bohužel, už ani neumožní (v daleké budoucnosti) výhled do okolí Ostravy. Je obklíčena moderní zástavbou

 

Kudy na rozhlednu:

Městskou MHD až přímo k věžičce

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Asfaltová

Turistická značka:

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů