Havran - Rabenberg

Havran na stejnojmenném vrchu (894 m n.m.) je bývalá vojenská ocelová věž z 80. let 20. století vybudovaná za účelem radiového odposlechu, podobně, jako čtyři další stavby na Dyleni, Velkém Zvonu, Čerchově a Poledníku.

 

Z této rozhledny je nádherný výhled na Slavkovský les, Český les – Dyleň, Velký Zvon, Přimda, Čerchov, Šumava – Ostrý, Javor, Německo. Nedaleko vrcholu lze spatřit bývalé budovy pohraniční stráže.

Rozhledna je přístupná je zatím jen ze severu, od Křížového kamene, ze středska Silberhütte.

Zajímavosti

    Osud této věže je ze všech bývalých stanovišť na státní hranici nejsmutnější. Po roce 1989 byl armádou velmi záhy opuštěn. Zůstala jen malá posádka, která demontovala anténní nástavbu a torzo věže je tak dnes zhruba o polovinu menší než byl původní stav. Následně byla stavba rozkradena a co nezpustošily lidské ruce to dokonala příroda. Hodně tomu napomohlo také z čeho byla věž vystavěna. Kromě železné konstrukce s absencí cihel a betonu byla postavena z málo odolných materiálů, které nemohly bez údržby dlouho odolat drsnému počasí. Přitom ministerstvo obrany mělo představu, že za stavbu dostane tehdy 28 mil. Korun, věž také měla údajně sloužit civilní správě řízení leteckého provozu. Všechny plány a představy však vzaly za své a věž chátrá dodnes a to i přesto, že v nedávné době proběhl kolem věže úklid trosek. Ještě donedávna bylo možno za příznivého počasí a s dávkou opatrnosti vystoupat na věž. Od roku 2012 byl vstup přísně zakázán a rozhledna je vlastnictvím KLUBU VOJENSKÉ HISTORIE A SPORTŮ TACHOV, O.S. Nyní (2015) je rozhledna opět přístupná veřejnosti.

Výška rozhledny24,4 m
Nadmořská výška894 m. n. m.
Typ stavbyželezná (ocelová) rozhledna
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina6 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik1970

Objekt bývalé hlásky Havran byl v srpnu 2011 převeden do vlastnictví KLUBU VOJENSKÉ HISTORIE A SPORTŮ TACHOV, O.S.. Jeho cílem je hlásku upravit na rozhlednu a památník železné opony.

Aktuální informace najdete na webu: http://www.rozhlednahavran.cz/

 

Kudy na rozhlednu:

Pokud chcete i tak navštívit Havrana (v jeho době přepeřování..) připravte se na velmi fyzicky náročnou cestu. Vede však nádhernou, téměř neobydlenou a neporušenou krajinou Českého lesa. K rozcestí pod Mlýnským vrchem, odkud začíná vrcholová 3700 metrů dlouhá cesta se lze dostat třemi způsoby. Buď od severu z Pavlova Studence u Tachova přes hájovnu Němeček po červené značce nebo z Lesné přes Starou Knížecí Huť, kam ústí i třetí cesta z Rozvadova. Všechny tyto silnice jsou hrubé asfaltky, místy již značně rozbité. Od křižovatky pod Mlýnským vrchem se jede nejprve 300 metrů k rozcestí turistických cest Zlatý potok jen mírně do kopce. Odtud se ale cesta začíná prudce zvedat a po 1600 metrech hrubou asfaltku vystřídají betonové panely. Panelka měří 1800 metrů a končí až v bývalém vojenském areálu na temeni Havranu. Pod vrcholem odbočuje doprava zelená značka na hraniční přechod Křížový kámen. Od tohoto rozcestí zbývá ke věži ještě 300 metrů strmého stoupání po panelech nevalné kvality s velkými mezerami mezi sebou.Na silničnim kole sjízdné s maximálním nasazením a opatrností. Náročné i ve sjezdu. Na horských kolech dobře sjízdné.

Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: strmé

Cesta: Panely

Turistická značka:

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů