Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czKarlovarský kraj Karlovy Vary Goethova vyhlídka (Stefaniewarte)

Goethova vyhlídka - Stefaniewarte

Na nejstarší karlovarskou vyhlídku vás zavede 165 kamenných schodů, které se točí proti směru hodinových ručiček a vedou na vyhlídkovou plošinu ve výšce 34 metrů.

 

Z Goethovy vyhlídky je sice částečně omezený výhled, ale je pěkný. Přes stromy je možné uvidět na Krušné hory s klínovcem a na Slavkovský les.

Zajímavosti

  Původně se jmenovala Rozhledna korunní princezny Stefanie, na počest návštěvy korunní princezny v Karlových Varech v roce 1887. Po roce 1918 byla stavba přejmenována na Stifterovu vyhlídku a po roce 1945 se z věže stala Stalinova rozhledna.

  Své současné jméno dostala Goethova rozhledna v šedesátých letech. Německý spisovatel a cestovatel sem často chodíval na mineralogické a botanické vycházky.

  Celý objekt restaurace s vyhlídkovou věží, je dílem významných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Stavba Goethovy rozhledny probíhala v letech 1888 až 1889. Pětatřicet tisíc zlatých poskytla na stavbu městská spořitelna, která ve stejné době

  slavila čtvrtstoletí své existence. Za deset měsíců od počátku stavby mohli první lidé navštívit zdařilé architektonické dílo v novogotickém stylu.

  Goethova rozhledna se záhy stala vyhledávaným výletním místem. Představitelé města uvažovali dokonce o vybudování lanové dráhy, která by místo spojila s lázeňskou čtvrtí. Kvůli válečným událostem však projekt nikdy nespatřil světlo světa.

  V průběhu 90. let minulého století byly objekty na Výšině věčného mládí uzavřeny a postupně chátraly. Částečné oživení nastalo až v roce 2002, kdy jej karlovarský magistrát pronajal místnímu podnikateli Františku Gasparovi. Ten obnovil jak penzion,

  tak i vyhlídkovou věž. Výhled z rozhledny byl navíc rozšířen díky částečnému prořezu okolních vysokých stromů. Přístupnost rozhledny však trvala pouhé dva roky.

  V současné době (2012) je rozhledna stále uzavřena.

  Vedení města teď hledá způsob, jak zajistit její obnovu a znovuotevření. Magistrát chce nejprve získat představu jak bude případná obnova finančně nákladná. Podle toho budou směřovat další kroky. Město už vyhlásilo, že je stavba k pronajmutí.

  Ve hře je několik možností. Buď pseudogotickou stavbu opět pronajmout soukromé firmě (jeden ze zájemců nabízí, že by ji opravil a provozoval na své náklady), nebo ji svěřit městské společnosti.

   

   

   

   

   

   

   

Výška rozhledny42 m
Nadmořská výška636 m. n. m.
Typ stavbycihlová rozhledna
Počet schodů165
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina34 m
Přístupnemožný (rozhledna je nepřístupná, obvykle kvůli špatnému technickému stavu nebo soukromému vlastnictví)
Existencestojí
Vznik1889

Nyní je vyhlídka opět uzavřena, hledá nového provozovatele.

 

Kudy na rozhlednu:

Z obce Hůrky vede žlutá turistická značka (1,5 km s převýšením 100 metrů) nebo červená a žlutá turistická značka z Karlových Varů (2km s převýšením 230 metrů). Po asfaltové cestě se dostanete přímo k věži.

Autem se k rozhledně dostanete ze silnice Karlovy Vary-Praha (asi po 4km odbočit ve svahu vpravo do osady Hůrky – podle směrovky ke grandhotelu PUPP – až k zastávce MHD v Hůrkách; poté nutno pokračovat pěšky (z důvodu zákazu vjezdu) cca 1km

po asfaltce až k rozhledně.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: červená, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů