Dymník - Rauchberg

Na cihlovou věž z roku 1896, kterou nechal na své náklady postavit Augustin Wenschuch (jako dar městu Rumburku), vede pět kamenných schodů. Uvnitř věže je celkem 65 kamenných a 13 železných schodů, točitých ve směru hodinových ručiček.

 

Po nich vystoupáte na vyhlídkový ochoz ve výšce 15 metrů. Až půjdete dolů, rozhodně navštivte vyhlášenou restauraci přímo pod rozhlednou, Dýmník – Rauchberg, kde je i možnost ubytování. Pokud vás totiž nevzkřísil výhled, tak tohle určitě!

 

 

Z rozhledny je krásný výhled na vrcholy Šluknovské pahorkatiny, Lužické hory, České středohoří a Jizerské hory. Za krásného počasí se pokocháte pohledem na Krkonoše.

Zajímavosti

  Rozhledna se tyčí na zalesněném čedičovém vrcholku Dymníku (tehdy rauchberg, 515 m n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka.

  Odjakživa byla oblíbeným výletním cílem, zejména díky pohodlnému výstupu a krásným rozhledům. Kamennou rozhlednu, kolem které jsou různé skalnaté útvary, vybudoval rumburský podnikatel Augustin Wenschuh.

  S žádostí o projekt se obrátil na architekta Josefa Hampela, autora rozhledny na Vlčí hoře. Slavnostní otevření proběhlo 27. září 1896 a při té příležitosti byla vedle vchodu do rozhledny odhalena pamětní deska, která oznamovala,

  že se rozhledna bude nazývat Augustova věž. Tak se jí říkalo až do roku 1945.

   

  Augustýnka (nyní Dymník) byla nedávno opravena Klubem českých turistů Krásná Lípa.

  Od roku 2010 je rozhledna jedním ze zastavení naučné stezky Dymník, vybudované Lesy ČR. Pod vrcholem stojí už od roku 1895 výletní restaurace, v jejíž blízkosti rostou památné stromy buky lesní.

  Najdete tu i adrenalinový Lanový park a žulový labyrint Strom života. Za návštěvu stojí i město Rumburk, které ukrývá nejednu zajímavou pamětihodnost.

Výška rozhledny15 m
Nadmořská výška516 m. n. m.
Typ stavbycihlová rozhledna
Počet schodů82
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina12 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1896

Rozhledna je přístupná po celý rok, denně a bez poplatků.


Kudy na rozhlednu:

Na Dymník vede žlutá a modrá turistická značka z Rumburka (0,5km s převýšením 170 metrů). Dostanete se na silnici, která vede k restauraci po věží a odtud to budete mít asi půl kilometru s převýšením 50 metrů. Věž nelze přehlédnout.

Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: strmé

Cesta: Pěšina

Turistická značka: modrá, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů