Doubská hora - Aberg

Na vrchu Aberg (původně Aichenberg, později Doubská hora, 609 m n.m.) v lesích nad Doubím (3 km jihozápadně od města Karlsbad alias Karlových varů, stojí modernistická věž s hotelem z roku 1905. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 20 metrů se dostanet

po 160-ti kamenných schodech, točitých po směru hodinových ručiček.

 

Z věže je rozsáhlý, kruhový výhled (pravda, z JV směr výhledu zanikl zbudováním apartmá ve věži) na Krušné a Doupovské hory, Tepelské vrchy a pochopitelně lázeňské panorama. Nezapomeňme zmínit, že uvidíte i další rozhledny, Tisovský vrch, Dianu,

Goethovu vyhlídku a zříceninu na Andělské hoře.

Zajímavosti

    První dřevěná rozhledna zde stála od roku 1845. Shořela v roce 1858.

    Druhá rozhledna již byla kamenná. Byla postavena v roce 1862 a měla 20 m a 78 točitých schodů. V roce 1878 k ní přibyla kavárna. Na věži se začaly projevovat vážné závady a město ji v roce 1904 nechalo strhnout.

    Třetí, dosud stojící rozhledna, je součástí moderní restaurace podle návrhu architekta Rudolfa Melichara. Slavnostně otevřena byla v červenci 1905.

    Po roce 1945 byla přejmenována na Gottwaldovu vyhlídku.

    V současné době ji vlastní ruští podnikatelé a provozují pod původním jménem Aberg. Nedaleko Agbergu stojí půvabná dřevěná pravoslavná kaplička sv. Nikolaje a svůj pomník zde má i ruský car Petr I. Veliký.

Výška rozhledny22 m
Nadmořská výška610 m. n. m.
Typ stavbyhotel s rozhlednou
Počet schodů160
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina18 m
Přístupomezený (přístup povolen jen výjimečně, obvykle několikrát v roce)
Existencestojí
Vznik1905

Podle posledních informací (rok 2011) je rozhledna přístupná celoročně, pouze při neobsazeném luxusním apartmá ve věži, za poplatek 40 Kč.Pokud jste hosty restaurace (a apartmá je volné), máte vstup zdarma.


Kudy na rozhlednu:

Vydejte se po modré turistické značce z Doubí (3km), po silnici až k restauraci sv. Linharta. Odtud pokračujte (stále po modré) až k věži (1km).

Na Agberg vede modrá značka i od rozhledny Diany (3,5 km s převýšením 100 metrů).

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: modrá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů