Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czÚstecký kraj Teplice Doubravka (Doubravská hora)

Doubravka - Doubravská hora

Na vrcholu Doubravské hory (392 m n. m.) stojí kamenná věž pozdně gotického hradu, která byla v roce 1885 upravena na rozhlednu. Zbytky tohoto opevnění jsou kulturní památkou České republiky.

 

Z věže býval kdysi krásný výhled na České středohoří a Krušné hory, Komáří vížku, Děčínský Sněžník, Ústí nad Labem, Bukovou horu a Milešovku.

Zajímavosti

  Na osamoceném vrchu Doubravka v blízkosti Teplic byl na konci 15. století postaven pozdně gotický hrad, který později vyhořel.

  Na počátku 17. století byla ruina přebudována na pevnost, která pak po třicetileté válce byla na příkaz císaře zničena. Na konci 19.století zde byla vybudována restaurace s vyhlídkovou věží. Po jedenácti letech objekt opět vyhořel. Hrad byl několikrát

  přestavován a často měnil majitele.

  Od roku 1965 je majitelem hradu teplický radioklub, který zde má své sídlo. Hrad je postupně opravován. Vyhlídková věž je nepřístupná.

  Při turistických akcích umožňuje majitel prohlídku pěkného hradního sálu a  výstup na vyhlídkovou plošinu. Hezký výhled na město a Krušné hory nabízí také venkovní vyhlídka.

   

  Doubravská hora mnohokrát inspirovala známé i méně známé umělce – malíře C. Crolla, K. H. Máchu, C. D. Richtera, E. G. Doerella. Hradní zříceniny podněcovaly fantazii spisovatelů ke spřádání příběhů o rytířích, mordech, tajných

  chodbách a zjevování duchů. Jejich autoři jsou již dávno zapomenuti, ale vymyšlené historky se dlouho tradovaly jako součást místního folklóru.

  Každou noc se u hradní brány objevuje bezhlavý jezdec na černém koni, který pak s hlavou pod paží uhání směrem k zhruba deset kilometrů vzdálenému hradu Kyšperk. Právě tam vedou tajné chodby pod zemí.

  Svahy Doubravské hory pokrývají rostliny, které mají čarovnou moc a vykvétají pouze jednou za padesát let. Zvláštní květ utržený nevinnou rukou dává svému nálezci šanci osvobodit dvořany, již jsou po dlouhá století zakletí na Kyšperku.

  Na Kyšperk vede z Doubravky tajná chodba, kterou za květ ukáže krásná lovkyně Běla, někdy také nazývána Velou (na severním úpatí kopce můžete vidět veliký křemencový balvan, kterému se říká Kámen čarodějky Vely).

   

   

  Jde ale o nebezpečný úkol, protože bájná lovkyně je zrádnou čarodějnicí, jež se objevuje v mnoha pověstech spojených s Teplickem.

  Jedna z dalších pověstí zmiňuje čarodějnici, která uhranula každého, kdo zabloudil do doubravských lesů. Křikem vyhnala i veškerou zvěř. Dlouho se nenašel nikdo, kdo by zlou čarodějnici přemohl.

  Až jednou k Doubravce zavedly toulavé nohy statného rytíře. Čarodějnice na něj použila všechna svoje kouzla.

  Strhla se bouřka a silný vítr začal valit ze skály kameny. Po ohnivých slinách, jež zlá žena na rytíře chrlila, zůstaly dodnes na svazích hory otvory. Rytíř se ale nezalekl a na poslední chvíli svým kopím strhl čarodějnici ze skály.

  Na jednom z kamenů, které jsou dodnes pod vrcholem Doubravky, zůstaly vytlačené stopy a drápy po zlé čarodějnici.

  Další mýtus spojuje název hory s knězem, jenž měl dceru Doubravku. Ta jednoho dne tančila na hradbách tak zběsile, že neudržela rovnováhu a spadla na kameny, do kterých vytlačila svá chodidla.

  Kámen leží na úpatí kopce směrem k doubravickému dvoru, kde žil kněz s bájnou Dobravkou.

   

  Přejeme hezký výlet!

   

   

Výška rozhledny20 m
Nadmořská výška393 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Přístupnemožný (rozhledna je nepřístupná, obvykle kvůli špatnému technickému stavu nebo soukromému vlastnictví)
Existencestojí
Vznik1885

Areál hradu Doubravka je přístupný, vyhlídková věž nikoliv. Naposledy tomu bylo v roce 2009. Aktuální informace (a vyprávění o historii hradu) naleznete na webu: http://www.hrad-doubravka.cz/


Kudy na rozhlednu:

Idální je pěší trasa po žluté a zelené turistické značce, která vede z Teplic-přímo v hradu (2km s převýšením 150 metrů).

Jedete-li autem, zaparkujte u restaurace Panorama aodtud pokračujte po žluté značce pěšky (Hrad Doubravka disponuje horním parkovištěm, kam však není z důvodu ochranného přírodního pásma, vjezd mimo zásobování povolen.).

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Zpevněná

Turistická značka: zelená, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů