Dobrošov - Jiráskova chata

Vrch Dobrošov (622 m n. m.) se již od 19. století těší velké oblibě turistů, kteří sem směřovali kvůli nádhernému výhledu do krajiny. Není tedy žádným překvapením, že zde od roku 1923 stojí chata s kamennou rozhlednou.

Na vyhlídkový ochoz ve výšce 15 metrů se dostanete zdoláním 98-mi kamenných schodů, točitých po směru hodinových ručiček.

 

Z Dobrošova je opradu velkolepý výhled na Hronov, Góry Stolowe, Orlické hory, Dobrušku, Jaroměř a Pardubice, Kunětickou horu, Hradec Králové, Náchod a Krkoneše se Sněžkou.

Zajímavosti

  Nnáchodský KČT známého architekta Dušana Jurkoviče, aby pro něho vypracoval projekt nové turistické chaty (z té původní, z roku 1895, zůstaly kamenné základy).

  Nápad se zrodil v roce 1912, ale válečné události umožnily jeho realizaci až v roce 1921. Základní kámen ke stavbě byl položen v červenci při Jiráskových slavnostech, pořádaných k jeho sedmdesátinám.

  V základním kameni je uložen vlastnoručně napsaný Jiráskův list. V květnu 1923 proběhla demolice staré útulny, a ještě v září téhož roku byla stavba Jiráskovy chaty (jak byla nazvána) s 15m vysokou rozhlednou dokončena.

  Veřejnosti se poprvé představila 1. prosince 1923.

  Po druhé světové válce byl objekt náchodským turistům odebrán a několikrát změnil majitele.

  Po zániku Jednoty, která chatu později vlastnila, byl objekt na poč. 90. let koupen okresním úřadem v Náchodě. Teprve od něj mohli turisté budovu odkoupit, a to v roce 1995 za více než šest milionů korun.

  Po náročných opravách, byla turistická chata s rozhlednou opět otevřena dne 14. září 2002.

   

   

   

  Za návštěvu rozhodně stojí i vesnička Dobrošov, kterou obklopují pozůstatky nedokončené dělostřelecké tvrze, stejnojmenného názvu, která byla budována v rámci pohraničního opevnění v letech 1936 - 38.

  Opevnění a některé podzemní sály jsou zpřístupněny veřejnosti.

Výška rozhledny24 m
Nadmořská výška623 m. n. m.
Typ stavbyobjekt s rozhlednou
Počet schodů98
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina15 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1923

Dobrošov se těší velké oblibě a podle toho je také upravena i otevírací doba. Doporučujeme web rozhledny s podrobnostmi o aktuálních cenách a provozu: http://www.volny.cz/kctnachod/

 

Kudy na rozhlednu:

Jedete-li autem, vyjeďte z Náchoda přes osady Lipí a Jizbice až na kraj Dobrošova. Odbočte vlevo a pokračujte cca 200m až k turistické chatě; z Náchoda také vede na Dobrošov několik značených turistických tras a cyklostezka č. 22.

Z náchoda (pro pěší) vede červená a zelená turistická značka (3km s převýšením 270 metrů), která vede poasfaltu až k věži.

Terén: Horské kolo, Pěšky

Typ stoupání: příkré

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: červená, zelená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů