Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czÚstecký kraj Děčín Děčínský sněžník (Schneeberg)

Děčínský sněžník - Schneeberg

Na vskutku půvabnou pískovcovou věž, stojící na Hoher Schneebergu alias Sněžníku (723 m n.m.), vede 20 kamenných schodů, které vás zavedou na ochoz rozhledny (z něj vyrůstá a také se odsud do ní vchází).

Ve veži je 73 kemenných schodů, točitých proti směru hodinových ručiček, vedoucích do prvního patra, z něhož se dříve mohlo na čtyři balkónky (dnes nepřístupné).

Následuje dalších 41 schodů stejného typu a nakonec 38 schodů z železa, které se točí proti směru hodinových ručiček. Třešničkou na dortu je jeden mocný schod na ochoz :).

 

Ze Sněžníku je nádherný výhled do celého Českého Švýcarska. uvidíte na Drážďany, Jedlová, Ještěd, Sněžku, Milešovku a dokonce Říp.

Není divu, že se na tuto krásu přišel podívat i sám císař Josef II., který tuto stolovou horu navštívil roku 1779.

Zajímavosti

    Kamenná rozhledna z roku 1864 původně vznikla jako jeden ze základních bodů trigonometrické sítě, na které se dohodly Rakousko, Sasko a Prusko.

    Majitel děčínského panství hrabě František Antonín Thun tehdy vyšel zeměměřičům vstříc velkoryse. Místo obvyklé stavby dřevěné vyměřovací věže povolal z Drážďan významného saského architekta Karla Moritze Haenela,

    který navrhl 33 metrů vysokou kamennou věž v tehdy módním alžbětinském slohu. Věž od počátku vzbuzovala zájem výletníků, takže hrabě Thun brzy najal strážce, který za mírný poplatek na rozhlednu pouštěl zájemce.

    Od 70. let minulého století rozhledna chátrala a nakonec byla uzavřená.

    V roce 1992 se jí podařilo opravit a zpevnit pomocí ocelových obvodových spon uvnitř zdí, takže rozhledna si uchovala svou původní podobu až do dnešních dnů.

Výška rozhledny33 m
Nadmořská výška723 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů173
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina33 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1864

Rozhledna je přístupná po celý rok, denně od 10:00- 17:00 hodin  O víkendech a svátcích je otevřena od 9:00-17:00 hodin. Vstupné je jednotné, 10Kč. Je-li rozhledna zavřená, klíč vám zapůjčí v nedalekém bufetu.


Kudy na rozhlednu:

Na rozhlednu vede červená turistická značka z Děčína (10km s přev ýšením 580 metrů) nebo zelená značka a červená z Jílového (4,5 km s převýšením 410 metrů), odtud vede silnice do obce Snežník, kde se napojíte na červenou značku a budete

pokračovat přímo k věži (2km s převýšením 120 metrů).

Pokud jedete autem, jeďte přes Jílové, dále serpentinami přes osadu Sněžník až na rozcestí pod Děčínským Snežníkem – zde se nachází parkoviště – a dále pokračujte pěšky cca 1,5km (z tohoto rozcestí na vrchol platí zákaz vjezdu motorových vozidel)


Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: červená, zelená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů