Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czMoravskoslezský kraj Bruntál Cvilín (Lichtensteinova rozhledna)

Cvilín - Lichtensteinova rozhledna

Cvilín je neobvyklá, velmi půvabná až romantizující kamenná rozhledna (29 m), která stojí jihovýchodně od města Kofoly (Krnova) na stejnojmenném kopci (436 m n. m.). Ke vchodu do rozhledny vede 28 vnějších kamenných schodů, uvnitř věže vás přivítá

98 dřevěných schodů, které točí po směru hodinových ručiček. Po jejich zdolání se dostanete na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m.

 

Z Cvilína je krásný výhled na SZ Krnov, do Polska, na JV na Opavu, na  Z Praděd a pokocháte se údolím řeky Opavice a Opavy. Za jasného počasí uvidíte i Beskydy.

Zajímavosti

    Na začátku 20. století byla věž budována podle projektu architekta Ernsta Latzela. Nad základní válcovou věží s vyhlídkovou plošinou ve výšce 25 m se totiž zvedala ještě úzká boční věžička, která kryla východ schodiště a zároveň umožňovala jednomu či

    dvěma lidem kruhový rozhled z místa ještě o pět metrů vyššího. Při otevírací slavnosti, konané 11. června 1903, dostala jméno Liechtensteinova rozhledna na počest bohatého mecenáše, bez jehož významného knížecího daru by výstavba nebyla možná.

    O unikátní věžičku rozhledna přišla při opravách prováděných po válce. V šedesátých letech ji potkal osud mnoha dalších podobných staveb, když na její vrchol umístili antény televizního vysílače. Ty byly odstraněny teprve nedávno při celkové rekonstrukci. 

    Rozhledna nabízí krásný pohled na Krnov a okolí, v němž se nacházejí další dvě vyhlídkové stavby: Rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně a dřevěná rozhledna na vrcholu zvaném Vyhlídka u Ježníku.

Výška rozhledny29 m
Nadmořská výška436 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů144
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina25 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1903

Cvilín je přístupný v létě denně (kromě pondělků-bývá někdy zavřeno!) od 10:00- 17:00 hodin. Na jaře a na podzim je otevřen pouze o víkendech a to od 10:00 - 17:00 hodin. Pokud panuje nepříznivé počasí, je zavřeno.

Děti do šesti let mají přístup zdarma, starší děti mají vstup za 10Kč, dospělí za 15kč.

 

Kudy na rozhlednu:

K Cvilínu vede zelená turistická značka, která odbočuje z hlavní silnice z centra Krnova (3km s převýšením 100m) směrem na Opavu. Nejprve půjdete (400 m) porovině, střídavě po asfaltce a dlažebních kostkách. Pak se připravte na prudké stoupání

(1800 m).Od poslední pravotočivé zatáčky (těsně pod poutním kostelem) vede silnice do příkrého kopce. U kostela je značená odbočka doleva po písčitohlinité a hrubé asfaltové cestě převážně z kopce, která po 250 metrech končí přímo u rozhledny.

Vydáte-li se na Cvilín autem, z centra Krnova vyjeďte kolem Základní školy Dobrovského a následně DDM Méďa ulicí Cvilínskou. Pak pokračujte ulicí Švaninského, která vás dovede na parkoviště Na Vyhlídce (300 m pod rozhlednou). Odtud už

pokračujte pěšky (podle značek) až k rozhledně.

Budete-li chtít jet vlakem, vystupte na zastávce Krnov-Cvilín, odkud vede až k rozhledně červeně značená naučná stezka městem (2,5 km).

 

Občerstvit se můžete v restauraci pod poutním kostelem a suvenýry získáte v pokladně rozhledny.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: příkré

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: červená, zelená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů