Čeřovka - Milohlídka

Na kopci zvaném Čeřovka (335m n m.) stojí kamenná rozhledna s rozkošným jménem Milohlídka. Tato dáma je nejstarší rozhlednou v Českém ráji a jak hlásá i nápis vytesaný na ní -

"Vystavená ochotou spanilých dárců Milohlídka, v úlevu nuznoživých, k rozkoši krasólibé",svou existencí umožnila obživu těm nejchudším.

Patnáct kamenných schodů vás zavede přímo k věži, dva do věže a 45 kamenných schodů uvnitř (točitých ve směru hodinek) na vyhlídkovou plošinu ve výšce 7 metrů.

 

Z Milohlídky je pěkný, leč omezený výhled. Temeno Čeřovky je hustě pokryto stromy, takže uvidíte pouze z jižní části na město Jíčin. Ale i přes to má rozhledna nad Jičínem své romantické kouzlo a láká k procházkám a výstupu na ní.

Zajímavosti

    Vyhlídka sama vypadá spíše jako nějaká středověká věž na skalním ostrohu - zvláště impozantně pak při pohledu od čedičového lomu v jižní části kopce. Oblíbenou a hojně navštěvovanou se rozhledna stává až v dobách rozvoje turistiky a se zakládáním

    turistických spolků na konci devatenáctého století. Po roce 1885 se péčí a na náklady jičínského okrašlovacího spolku proměňuje vrchol Čeřovky na park s altánem, lavičkami a upravenými cestami. V této době je také vystavěna opěrná zeď zpevňujícím

    podloží pod rozhlednou a chránící výletníky před pádem do lomu. V dalších letech je v lomu pod rozhlednou zbudováno přírodní divadlo.

    Za návštěvu určitě stojí i samotné město Jičín, které proslavil také loupežník Rumcajs. Zajímavý je i blízký Libosad s valdštejnskou lodžií a umělou jeskyní s poustevníkem. Tam nás dovede z města červená turistická značka historickou lipovou alejí.

Výška rozhledny8 m
Nadmořská výška335 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů60
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina8 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1843

Milohlídka je volně přístupná, denně od dubna do září od 10.00-17.00 hodin, případně vám půjčí klíče v domku č.p. 992 u paní Kopalové. Vstupné je volné.

 

Kudy na rozhlednu:

Nejjednodušší je jít od vlakového nádraží v Jičíně (žel. trať č. 041 Hradec Králové - Turnov a č. 061 Nymburk - Jičín) nejprve na náměstí po žluté turistické značce a z náměstí po modré značce (1km s převýšením 75 metrů) přímo k Milohlídce.

Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: příkré

Cesta: Pěšina

Turistická značka: modrá, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů