Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czOlomoucký kraj Prostějov Čechy pod Kosířem (Věžka)

Čechy pod Kosířem - Věžka

Tato krasavice patří do kategorie zámeckých aristokratek. Nachází se totiž v zámeckem parku, kde od roku 1843 působí jako cihlová osmiboká rozhledna s dřevěným schodišťátkem.

 

Z Věžky, jak se jí také říká, je hezký výhled, leč omezenna areál parku.Perličkou v historii rozhledny je, že se často jejím výhledem kochal malíř Josef Mánes. Ten býval na zámku v Čechách pod Kosířem častým hostem a namaloval zde řadu svých obrazů.

Zajímavosti

    Nádherný zámek Čechy pod košířem zdobí i neméně krásný park, má svou vlastní duši a historii.

    Byl založen ještě u starého zámku v 70. letech 18. století jako romantické místo s alejí, vodními kanály a květinovými zákoutími. Ve 30. letech 19. stol. byl park rozšířen a velkoryse přebudován přírodně krajinářský se dvěma rybníky a sítí vodních cest. Po

    skončení přestavby zámku byly zde umístněny drobné architektury v duchu romantismu. Byla také vystavěna gotizující vyhlídková věž Věžka u hřbitůvku Silva-Taroucců a Stolbergů, neogotický skleník, jehož vzhled ovlivňoval i Josef Mánes. Ostatně Mánes je

    autorem  trojlistého erbu ve štítu průčelí.

    21 ha velký přírodně krajinářský park má kromě architektonické i značnou hodnotu botanickou a řadí se mezi nejvýznamnější objekty na Moravě.

Výška rozhledny15 m
Nadmořská výška282 m. n. m.
Typ stavbycihlová rozhledna
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina15 m
Přístupomezený (přístup povolen jen výjimečně, obvykle několikrát v roce)
Existencestojí
Vznik1843

Půjdete-li do zámeckého parku v Čechách pod Košířem, potkáte tam tuto Věžku.Víc nic. Tato sympatická budova je již dlouhá léta uzamčena a ponechána svému osudu (údajně kvůli vetchému schodišti). Doufejme, že ji nepotká stejný osud, jako úmyslně

zapomenuté Cibulky.

 

Kudy na rozhlednu:

Pojedete-li autem, řiďte se intuitivně značkami. Až dojedete k zámku, zaparkujte a vydejte se do parku. Nad zámeckým rybníčkem na nejvyšším místě parku dojdete až k rozhledně.

Pokud pojedete vlakem, vystupte v Lutotíně. Turistická značená trasa odtud nevede, a tak se vydejte na sever po místní komunikaci, která vás dovede nejprve do Služína a posléze doleva přímo do Čechů pod Kosířem. Odtud stejně (vizte výše).

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: pozvolné

Cesta: Pěšina

Turistická značka:

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů