Březina

Rozhledna Březina, tyčící se na stejnojmenném kopci (554,8 m n. m.), je radiokomunikační stožár se 109-ti kovovými schody, točících se ve směru hodinových ručiček. Ty vás zavedou na vyhlídkovou plošinu ve výšce 23 metrů.

 

Z Březiny je krásný výhled na veškerá okolní města a obce, na celou část středních Čech od Prahy až po masiv Železných hor.

Zajímavosti

    Co říci o Březině?

    Je to moderní, multifunkční objekt. Spočívá na čtyřech betonových pilotech, které sahají do hloubky 6,3 m. Na těchto základech stojí ocelová, žárově pozinkovaná Březina s celkovou hmotností přes 27 tun.

    Březina je hlavně radiokomunikační bod, který využívají zdravotníci, záchranáři, vojáci, policie, hasiči a v neposlední řadě také turisté.

Výška rozhledny45 m
Nadmořská výška555 m. n. m.
Typ stavbyželezná (ocelová) rozhledna
Počet schodů109
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina23 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik2001

Březina je přístupná celoročně, klíče vám ráda zapůjčí paní Myslivečková v Žandově č.p. 36 (nebo u pana Vedrala č. p. 18). Vstupné je individuální (obvykle 10Kč).

 

 

Kudy na rozhlednu:

Až k Březině je možné dojet autem. Z ulice č. II/355 z Uhlířských Janovic těsně před vjezdem do obce Žandov spatříte po levé straně rozhlednu a po sypané cestě k ní můžete dojet a zaparkovat.

Pojedete-li vlakem, pak vystupte na zastávce Uhlířské Janovice. Přímo k rozhledně turistická značená trasa nevede, a proto jděte nejprve po žluté značce až do obce Sudějov a odtud poj již zmíněné silniči č. II/355 směrem na Žandov, která vás dovede v

podstatě až k rozhledně..

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Šotolina

Turistická značka: žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů