Bílá hora

Na kopci Bílá hora (557 m n. m.) stojí stejnojmenná betonová věž (43 m) s vyhlídkovou plošinou ve výšce 26 m. Na vyhlídku vede 28 betonových a 108 železných schodů, které se stáčí proti směru hodinových ručiček.

Z Bílé hory je pěkný, kruhový výhled na Ostravu a vrcholy Beskyd, Jeseníků a Oderské vrchy.

   

 

 

 

 

Zajímavosti

  Jméno kopce Bílá hora je pravděpodobně odvozeno od holá, lysá...tedy bílá. Vrchol kpce byl prý odjakživa holý, bez stromů a využíval se hlavně k zemědělství a pastevectví.

  Na počátku 20. století zamýšlela obec Štramberk (spolu s Dr. Adolfem Hrstkou), postavit na Bílém kopci rozhlednu s mohylou, jako památku vojákům, padlých během první světové války. Ke stavbě mohyly ale nakonec nedošlo. Po několik let stála na

  vrcholu kopce,dřevěná, triangulační věž o výšce 10 metrů.

   

  Teprve v roce 1999 zahájila města Kopřivnice a Štramberk stavbu víceúčelové věže s vyhlídkovou plošinou, která by sloužila jako vysílač mobilního a televizního signálu. Rozhledna má 1,5 m hluboké, betonové základy o průměru 11,5 m. Tělo věže je 

  tvořeno z na sebe poskládaných  skruží (průměr jedné skruže je 2,6 m a tloušťka stěny 21 cm). Věž je navržena tak, aby při rychlosti větru 176 km/h neměl vrchol odchylku od osy více než 27 cm. Maximální počet osob na rozhledně je 200.

  Podél těla rozhledny se točí kovové schodiště, které nápadně připomíná šroubovici DNA. Podobnost není náhodná.

  Autorem tohoto návrhu je architekt Milan Šmíd. Tato spirála života v podobě rozhledny, má být v budoucnu ukončením naučné stezky, která vede lesoparkem ze strany Štramberku a nazývá se Sluneční cestou. Rozhledna je tedy jejím logickým

  zakončením s možností dále pokračovat do Kopřivnice.

  Bílá hora byla slavnostně otevřena 28. dubna roku 2000.

Výška rozhledny43 m
Nadmořská výška557 m. n. m.
Typ stavbybetonová rozhledna
Počet schodů136
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina26 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik2000

Rozhledna Bílá hora, která leží mezi městy Štramberk a Kopřivnice, je otevřena (od 23. dubna do října), vždy od úterý-neděle od 9:00 do 17:00 hodin.

Děti do šesti let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma. Děti do 15-ti let a studenti 15Kč. Dospělí 25Kč a hromadná vstupenka (pro 20-39 osob) stojí 335Kč.

Více informací naleznete na www.rozhledna-bila-hora.cz

 

Jak na rozhlednu:

Na Bílou horu vede modrá turistická značka ze Štramberka (2 km) nebo z Kopřivnice (2 km). K rozhledně vede od sochy Panny Marie na konci Bělohorské uličky spirálovitá Sluneční stezka lemovaná 12-ti  znameními zvěrokruhu.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Šotolina

Turistická značka: modrá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů