Bára

Rozhledna Bára je 17m vysoká, trojboká, dutá jehlan z modřínu s vnitřním točitým, dubovým schodištěm (celkem 78). Na úplné špičce má rozhledna 10m dlouhou, ocelovo- zinkovou trubku s korouhví a signálním světlem (ve dne svítí bíle, v noci červeně).

Tato křehká kráska se vypíná na vrchu Podhůra (403m n.m.) nedaleko křemencového útvaru s prozaickým názvem Čertův hrádek.

Z Báry je vidět na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše.

Zajímavosti


  Základnou rozhledny Báry byl rovnostranný trojúhelník (13,8 m). Celá stavba budila dojem mimořádné křehkosti, vzdušnosti, jako by byla postavena ze sirek.

  Modřínová prkénka, celkem 98 vrstev, byla na sebe přesně naskládána a jejich stabilitu zajišťovaly speciální čtvercové přeložky a kotvící tažná lana. Proč píšeme v minulém čase?

  Protože rozhledna Bára (Bára I.) po slavnostním otevření v červnu roku 2008, těšila návštěvníky jen čtyři dny. Krajem se totiž přehnala větrná smršť, která celou stavbu kompletně zničila.

  I přes toto neštěstí se obyvatelé, spolu s autorem projektu Martinem Rajnišem (autorem věží  Stodoly Maxov, Blanky, Scholzberg v Jizerských horách, Mamky v Krušných Horách, Hráňe u Slavonic a České poštovny na vrcholu Sněžky) dohodli, že

  začnou se stavbou Báry II.

  A tak na původním místě, kde stála Bára I., vyrostla mnohem stejná, ale odolnější  Bára II. Vylepšeny byly především jistící prvky, které spočívají ve speciálním uspořádání dřeva, které se vkládá do nejvíce namáhaných rohů. Nová vnitřní konstrukce je

  tvořena z dubových kmenů, ke které je rozhledna připoutaná. Bára II. Má chytrý kotevní systém, který každou hodinu (asi na 30 sekund) automaticky povolí, aby dřevěná konstrukce mohla reagovat na změny vlhkosti a teploty. Při silném větru je toto

  uvolnění blokováno. Rozhlednu by tedy neměl překvapit ani vítr o síle 200 km/hod.

  Na samém vrcholku současné Báry II., která byla otevřena 6. Září v roce 2009, vlaje praporek.

  O této zajímavé rozhledně vyšla v létě roku 2010 publikace s názvem: „Bára. Neuvěřitelný příběh věže.“(vyd. nakl. Zlatý řez). Tuto knížku s anglickým sumářem si můžete koupit spolu s dalšími suvenýry v informačním centru města Chrudim.

  A protože je rozhledna unikátní svou konstrukcí, byl její pětimetrový model vystaven na prestižním bienále současného umění v Benátkách 2010. Maketa stavby je nyní vystavena v pražské Národní galerii.

Výška rozhledny17 m
Nadmořská výška346 m. n. m.
Typ stavbydřevěná trámová věž
Počet schodů78
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina17 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik2009

Během roku 2012 je Bára otevřena pouze v době, kdy je otevřen obslužný domek s občerstvením, který se nachází v bezprostřední blízkosti rozhledny (a vypadá podobně jako Bára).Vstup je zdarma.

 

Kudy na rozhlednu:

Nejjednodušeji autem do Podhůry, odtud pěšky po žluté turistické značce. Můžete zaparkovat v Rabštejnské Lhotě a odtud se vydat po modré a žluté značce (nebo po naučné Lesní stezce Podhůra, budou vás čekat tři odpočinková zastavení a dětské

hřišťátko).

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: příkré

Cesta: Asfaltová

Turistická značka: modrá, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů