Babí lom

Babí lom je 15m vysoká, válcovitá věž z betonu s železným ochozem. Tato rozhledna je součástí (stejnojmenného) unikátního skalnatého hřebenu z období devonu, který je vysoký 562 m n. m. (Adamovská a Drahanská vrchovina).

Třináct schodů musíte zdolat, abyste se dostali na vnější plošinu, ze které se vchází do rozhledny. Uvnitř věže je 33 železných schodů, které se točí proti směru hodinových ručiček.

Rozhledna ve výšce 521 m n. m. je po celý rok volně přístupná, ale pokud se sem vydáte, dávejte si pozor!

Nad vchodem do rozhledny se skví nápis, upozorňující na to, že zde straší.......... :)

 

Za krásného počasí je vidět:

Na JV Brno, na J Pálava s Děvínem, na JZ Dukovany, za velmi dobrých podmínek lze spatřit i 200km vzdálené vrcholky Alp.

Zajímavosti

  Víte jak vznikl Babí lom?

  Nad krajem prý kdysi dávno letěly ježibaby s kameny v náručí. Nemohly je ale unést, a tak je pustily na zem. Na stejném místě vznikl Babí lom.

  A že to byly kameny opravdu pro silné nátury! Výška jednotlivých skalních útvarů na Babím lomu dosahuje až 20 metrů.

  Díky svým velmi pevným vlastnostem a struktuře, jsou tyto skály oblíbeným místem horolezců. Je však nutné dodržovat určitá pravidla a ohleduplnost, neboť od roku 1980 byla tato rezervace (o rozloze 23 ha) prohlášena za chráněnou.

  Důvodem k ochraně je výskyt velmi rozmanité vegetace. Od zakrslých borovic, javorů, jilmů, lip až po vzácný teplomilný keř Dřín obecný, který je na jaře obsypán žlutými květy.

  Není divu, že podmanivá krása Babího lomu uhranula i Petra Bezruče, který sem údajně chodíval každý rok na Dušičky, uctít památku svých přátel.

   

  Nápad vybudovat na Babím lomu vyhlídku, patří Rakouskému turistickému klubu.

  V roce 1887 se oba vrcholy Babího lomu (jižní 521m n. m. a severní 562m n. m.) pyšnily dřěvěnými vyhlídkami. Ta vyšší nesla jméno brněnského starosty (Rohrer), nižší nesla jméno předsedy turistického klubu (Ripke).

  Německé a české turisrty zde občerstvovala malá dřevěná chatka, pojmenovaná podle lesního rady (Wieser).

  Babí lom osiřel během druhé světové války, kdy všechny tři stavby zanikly. Až v roce 1958 se Československý svaz tělesné výchovy rozhodl vybudovat na jižním vrcholu rozhlednu. Projekt patnáctimetrové betonové věže vypracoval brněnský architekt Mojmír Korvas. 

  Stavba, během které se spotřebovalo 70 kubíků písku, 30 kubíků kamene a velké množství železných konstrukčních dílů trvala tři roky.

  15. května 1961 členové tělovýchovné jednoty Sokol Lelekovice pod vedením Rudolfa Albrechta (který v roce 2011 oslavil 100. narozeniny) rozhlednu dokončili a slavnostně otevřeli veřejnosti.

  Volně přístupná rozhledna od té doby nepřetržitě slouží návštěvníkům Babího lomu a shodou okolností v minulém roce i ona oslavila kulaté, 40. narozeniny.

   

  P.S.: Budete-li mít štěstí, potkáte na Babím lomu místního dobrého ducha! Staršího pána, ketrý s bublifukem vlastní receptury (jehož součástí je i jahodový sirup) vyfukuje NESKUTEČNÉ bubliny!

Výška rozhledny15 m
Nadmořská výška521 m. n. m.
Typ stavbybetonová rozhledna
Počet schodů46
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina12 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik1961

Kudy na cestu:

Babí lom se nachází mezi obcemi Lelekovice a Svinošice (což je asi 13km severně od centra Brna).

Do Lelekovic se dostanete autem, autobusem nebo vlakem (vystoupíte na zastávce Česká, pak půjdete pěšky po žluté turistické značce, po silnici (1,5km)). V Lelekovicích se napojíte na červenou turistickou značku, která vede lesem až do prudkého zalesněného kopce.

Pokud chcete podniknout delší a náročnější výlet, můžete jet do Vranova u Brna (i MHD) odkud půjdete po červené turistické značce směrem k rozcestí U Jelínka.

Odtud půjdete po červené značce k tzv. Lelkovadlu, což je dřevěná past na Lelky, kde si je můžete bezplatně zachytat. Pak už vás čeká táhlé stoupání k rozcestí kousek od rozhledny. Z rozcestí Babí lom to budete mít k rozhledně už jen přibližně 400 metrů - ale jedná se o nejnáročnějších 400 metrů z celé trasy. Pokud jste dosud jeli na kole, připravte se na velmi nepříjemné stoupání, navíc,až se dostanete ke skalnímu hřebenu, budete muset pokračovat bez kola.Cesta vede po skalnatém úzkém hřebeni kde musí člověk překonat různé přírodní nástrahy lesa. Celková délka trasy je 3,5 km a krásný výhled je dostatečnou odměnou!

Pěšky se dostanete na Babí lom i z obce Podlesí-Kuřim (1km po modré značce).

 

Suvenýry pořídíte v hotelu Babí lom nebo na obecním úřadu v Lelekovicích.

Terén: Horské kolo, Pěšky

Typ stoupání: příkré

Cesta: Pěšina

Turistická značka: červená, modrá, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů