Přeskočit na obsah stránky

Vaše pozice: NA-ROZHLEDNY.czJihomoravský kraj Brno-venkov Alexandrova rozhledna (Špičák)

Alexandrova rozhledna - Špičák

Jedná se o původní kamennou věž z roku 1887, která se tyčí na hoře Špičák (496m).

Rozhledna prošla významnou rekonstrukcí v roce 2009, kdy byla obohacena o nové schodiště a navýšena o osm metrů.

Oblíbený turistický bod Moravského Švýcarska, s rozhledem do všech stran, byl znovuotevřen 16. května 2009.

Zajímavosti

  V 60. letech 19. století byla na kopci Špičák (mezi obcemi Adamov a Babice nad Svitavou) postavena dřevěná vyhlídková věž, která skoro dvacet let umožňovala nádherný výhled do okolní krajiny.

  Protože oblíbená vyhlídka jevila známky opotřebení, rozhodl se tamní "Rakouský turistický klub" uspořádat finanční sbírku, která by umožnila stavbu nové,odolnější rozhledny.

  Projektu se ujal architekt Oscar Mratschek, který navrhl (na místo původní dřevěné stavby) 15 metrů vysokou, kamennou věž s dřevěným ochozem, plechovou střechou, na jejíž špici se tyčila korouhvička.

  Rozhledna byla slavnostně otevřena 4. září 1887. Jméno Alexandrova dostala na počest  císařského rady Alexandra Suchanka, kterému prakticky vděčíme za to, že stavba vznikla, a že její hrubé základy stojí takřka dodnes.

   

  Je třeba podotknout, že výhled z tehdejší Alexandrovy rozhledny byl vskutku jedinečný. Kolem dokola totiž nebránila ve výhledu žádná zeleň, což dokazují i staré fotografie (viz fotogalerie). Bujení vegetace však postupně úplně znemožnilo výhled na

  sverení část  krajiny, spolu s údolím Svitavy a město Adamov.

   

  Obě světové války se na Alexandrově rozhledně silně podepsaly. V roce 1945 z ní zbyla pouze spodní, kamenná část. Zbytek byl, jakožto nežádoucí navigační bod, zničen (z obav o odhalení a bombardování válečné výroby v Adamově).

   

  Obnovena byla rozhledna až v 70. letech minulého století, kdy se dočkala železného ochozu s žebříkem, takže byl umožněn výhled do okolí, a na střechu byl instalován televizní převaděč.

  Postupem let se ale dostala rozhledna opět do havarijního stavu a v roce 2007 byla pro nebezpečnost uzavřena. Protože však patřila k oblíbeným místům nejen tamních obyvatel, od července 2008 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce, hrazená z

  fondů EU a nejrůznějších sponzorských a dárcovských podpor.

   

  Alexandrova rozhledna se dočkala slavnostního otevření  16. května 2009. Její původní, kamenná základna byla navýšena o osm metrů a vegetace bránící výhledu byla vykácena.

  Nová, osmnáctimetrová krasavice je velkou turistickou atrakcí této části Moravského Švýcarska.

   

   

   

   

   


   

Výška rozhledny18 m
Nadmořská výška496 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů75
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina13,9 m
Přístupvolný (rozhledna je přístupná kdykoliv)
Existencestojí
Vznik1887

Kudy na rozhlednu:

K Alexandrově rozhledně (též Alexandrovce) se dostanete buď z Babic nad Svitavou nebo z obce Adamov.

Pěšky nebo na horském kole (z Babic lze použít i silniční kolo, ale opatrně! Z Adamova pouze na horském kole).

Zvolíte-li první variantu (z Babic), pak se připravte na štěrkovou- lesní cestu, po které vede zelená turistická značka. Ze začátku budete stoupat (asi kilometr) do mírného kopce, poté budete zase mírně klesat. Cesta Vás nakonec zavede na úzkou lesní pěšinku, která vede přímo k rozhledně (asi 150 metrů, vedoucích přímo k věži).

Z Adamova Vás k Alexandrovce povede žlutá turistická značka. Připravte se na velmi příkré stoupání (skoro 2km, po štěrkové cestě). Až dojdete k památníku lesníků, čeká Vás půl kilometru kolmé stoupání do svahu. Pokud se na takové stopupání (bez kola!) necítíte, můžete pokračovat (původní značenou cestou) do Babic a zde se napojit na zelenou turistickou značku (vizte výše).

 

Suvenýry a další informace Vám rádi poskytnou na městském úřadu v Adamově.

Terén: Horské kolo, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: příkré

Cesta: Šotolina

Turistická značka: zelená, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů