Žalý

Žalý je hojně zalesněný vrch se dvěma vrcholy (Přední Žalý 1019 m n. m. a Zadní Žalý 1036 m n m.) v Žalském hřbetu mezi Beneckem a Vrchlabím.

Od roku 1892 stojí na Předním Žalém vyhledávaný bod Vrchlabska, kamenná čtyřboká věž. Tři kamenné schody u vchodu věže vás zavedou na dalších 89 dřevěných schodů (točitých po směru hodinových ručiček),

které vás zavedou na vyhlídkovou plošinu ve výšce 16,5 metrů.

 

Rozhledna Žalý je považována za jednu s nejlepším výhledem v ČR. Uvidíte z ní Sněžku, Broumovské stěny, Králický Sněžník, Orlické hory, Kunětickou horu, Trosky, děčínský Sněžník, Ještěd, Jizerské hory a Ještěd.

Tento výhled potěší nejedno oko turisty!

Zajímavosti

  Moderní železobetonové konstrukce, vévodící všem moderním rozhlednám, jsou sice navýsost praktické, ale kouzlo staletých budov nahradit nedokáží.

  Atmosféra kamenné stavby vás provází od prvního do posledního schodu. Během chůze po točitém schodišti můžete občas vyhlédnout malým kulatým okénkem, ale ta pravá odměna nastane až po vystoupání na horní část rozhledny,

  kde se teprve otevře výhled do širého kraje.

  Rozhledna císaře Františka Josefa, jak se Přední Žalý správně jmenuje, zde stojí, díky hraběti Janu Harrachovi, už od roku 1892. Původně bývala součástí restaurace, ta však vzala během okupace Německem za své a už nebyla obnovena.

  Samotná rozhledna se v druhé polovině roku roku 2011 dočkala opravy (do rozhledny kvůli narušenému zdivu zatékalo, statika stavby byla narušena). Rekonstrukce za zhruba 2 mil. Kč zahrnula zpevnění zdiva,

  opravu schodiště a podlahy vyhlídkového ochozu. Veškeré připravované práce konzultovalo město Jilemnice - jako vlastník rozhledny - s Národním památkovým ústavem.

  Jedinečná stavba bude totiž usilovat o zařazení mezi kulturní památky.

   

   

   

Výška rozhledny18 m
Nadmořská výška1019 m. n. m.
Typ stavbykamenná rozhledna
Počet schodů92
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina18 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1892

Rozhledna Žalý je po rozsáhlé rekonstrukci (v roce 2011) otevřena denně od 10:00- 17:00 hodin. Vstupné je dobrovolné, 5 a 10Kč.

 

Kudy na rozhlednu:

Nejjednodušší je vyjít po červené turistické značce z parkoviště Křižovky (2km s převýšením 300 metrů), přímo k rozhledně. Nebo po žluté značce z Vrchlabí či od Horních Míseček (červená TZ – Bucharova cesta).

Jedním z míst, často užívaných pro výstup k rozhledně je obec Benecko (červená značka, možno se též přiblížit autem). Na Žalý také vede lanovka z Herlíkovic (při silnici Vrchlabí-Špindlerův Mlýn), která přepravuje i kola.

Poměrně zajímavá je expozice ptáků. Během stoupání na vás ze všech stran budou hledět opeřenci v nejrůznější podobě – spletení z větví, vystřižení z papíru či dokonce vycpaní.

Terén: Horské kolo, Pěšky

Typ stoupání: prudké

Cesta: Šotolina

Turistická značka: červená, žlutá

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů