Toulovcova rozhledna

Toulovcova rozhledna je jednou ze třetí rozhleden (další je Borůvka a Terezka), které byly postaveny sdružením obcí mikroregionu Toulovcovy maštale (spolek 11-ti obcí od roku 1999). Rozhledna se nachází mezi obcemi Jarošov a Budislav v okrese Svitavy.

Nachází se na Jarošovském kopci ve výšce 539 m. K vyhlídkové plošině ve výšce 12m se musíte tostat po 60-ti schodech.

 

Z rozhledny je velkolepý výhhled na Orlické hory, Krkonoše, Železné hory a Jeseníky.

Zajímavosti

    Toulovcova rozhledna a oblast kolem ní, vyhledávaná k aktivní rekreaci. Nádherné prostředí sdružilo okolní obce do mikroregionu Toulovcovy maštale (obce: Bor u Skutče, Budislav, Hluboká, Jarošov, Leština, Nová Ves u Jarošova, Nové Hrady, Perálec,

    Poříčí u Litomyšle, Proseč, Zderaz) , jehož společným úsilím byly v oblasti postaveny již čtyři rozhledny a síť cyklostezek. Stejně jako v předchozích dvou případech i tentokráte stál u zrodu vyhlídky starosta Proseče,Martin Novák, který stavbu projektoval.

     

    Rozhledna byla prvním projektem sdružení Toulovcovy maštale a patří k nejoblíbenějším výletním místům tohoto mikroregionu.

Výška rozhledny15,5 m
Nadmořská výška539 m. n. m.
Typ stavbydřevěná trámová věž
Počet schodů60
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina12 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik2002

Toulovcova rozhledna je otevřena v dubnu a září pouze o víkendu, po oba dny od 10:00 - 16:00 hodin. V květnu je otvřena od čtvrtka až do neděle od 10:00- 16:00 hodin. V období letních prázdnin (červenec, srpen) je totevřeno denně (kromě pondělí) od

10:00- 17:00 hodin. Za nepříznivého počasí je Toulovcova rozhledna uzavřena. Chcete-li podniknout výlet v jiném termínu, ráda vám to umožní správkyně rozhledny, paní Šplíchalova na tel. 732 642 146.

Vstupné je jednotné, děti do 12-ti let platí 10Kč, dospělí 20Kč. Máte-li zájem o skupinové vstupné (více než 30 osob), vyjde vás na 10Kč.

 

Kudy na rozhlednu:

Rozhledna, kterou jen v roce 2002 navštívilo skoro 11 tisíc lidí se nachází v bezprostřední blízkosti silnice Budislav-Jarošov.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Pěšina

Turistická značka: červená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů