Blaník

Rozhledna Blaník, která se tyčí na Velkém Blaníku (638 m n.m.), je dřevěná věž s kamennou podezdívkou. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 24 mterů se dostanete po 107-mi dřevěných schodech.

 

Z Blaníku je překrásný, kruhový výhled na třetitu Čech (s přilehlou Vlašimí a Posázaví), Středočeskou pahorkatinu, Českou Sibiř, západní vrcholy Českomoravské vrchoviny s dominujícím Strážištěm,

 

za dobrých podmínek lze spatřit Šumavu, vysílač Cukrák a věž Svatovítského chrámu v Praze.

 

Zajímavosti

  První rozhledna na Blaníku byla postavena v létě 1895 na přání pražského kardinála Schönborna s pomocí zdejšího stavitele Limaxe. Jednalo se o dřevěnou trámovou věž s vyhlídkovou plošinou přístupnou po žebřících.

  Rozhledna poskytovala vynikající kruhový výhled a tak brzy posloužila i jako triangulační bod.

  Vyhlídka sloužila až do roku 1935, kdy byl na ni výstup z bezpečnostních důvodů zakázán.

  Nebylo divu, o rok později podlehla prudkému větru a zřítila se.

  V polovině roku 1936 KČT oslovil architekta Alexandra Hanuše, který spolu se stavitelem Václavem Müllerem, zahájil stavbu vysoké věže z dřevěných šindelů. Nechali se inspirovat tvarem husitských hlásek.

  Navzdory okupaci byla rozhledna zpřístupněna ihned po dokončení, v létě 1941, a sezóna trvala až do 17. září (téhož roku). Poté byla rozhledna uzavřena až do roku 1944.

  Po válce byl na rozhledně zbudován oltář pro polní bohoslužby. V roce 1949 byla rozhledna znárodněna a  následujících letech bez údržby značně zchátrala.

  V roce 1968 byla převedena pod MNV Louňovice a v letech 1976 – 1977 díky iniciativě předsedy MNV Antonína Houlíka zrekonstruována. Rozhledna je v majetku obce dodnes a po desetiletí se těší velkému zájmu turistů.

  Z úpatí hory Blaník, která je opředena mnoha legendami, pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla.

   

Výška rozhledny28,37 m
Nadmořská výška638 m. n. m.
Typ stavbydřevěná krytá věž
Počet schodů107
Počet vyhlídkových plošin1
Vyhlídková plošina24 m
Přístupmožný (přístupná v uřčitém období a čase)
Existencestojí
Vznik1941

Blaník je přístupný od dubna do září denně od 10:00-17:00 hodin.  Od října do března je otevřen pouze o víkendu a svátcích od 10:00-16:00 hodin (24 .prosince a 26. prosince je Blaník uzavřen, pokud některý ze státních svátků připadá na pondělí, Blaník

je otevřen). Vstupné je jednotné, děti 10Kč a dospělí 20Kč. Další informace o aktualitách na rozhledně naleznete na webu obce Louňovic: http://www.lounovicepodblanikem.cz

 

Kudy na rozhlednu:

Ideální je, vydat se k Blaníku po červené turistické značce z Louňovic (3 km s převýšením 250 metrů, v Louňovicích lze zaparkovat a k rozhledně se vydat i s kočárkem) nebo po stejné značce z Kondrace (3,5 km).

Vydat se můžete i z Nečeradce po zelené turistické značce.

Terén: Horské kolo, Kočárek, Pěšky, Silniční kolo

Typ stoupání: prudké

Cesta: Šotolina

Turistická značka: červená, zelená

 

Komentáře

komentáře zajišťuje Disqus

Hledání

Mapa krajů